AKO KÚPIŤ IQOS SO ZĽAVOU

Revolučný systém nahrievania tabaku kúpite lacnejšie s našou zľavou 10 €.

Revolučný systém nahrievania tabaku kúpite s našou zľavou 10 € lacnejšie.

Je IQOS škodlivý a pôsobí zdravotné komplikácie? Kašľanie, krvácanie ďasien, bolesť hlavy, priberanie na váhe

IQOS nie je bez rizík, aj keď produkuje preukázateľne menej škodlivín, niektorých až o 90%, stále ide o užívanie nikotínu, ktorý je prudkú návykovou látkou a ohrozuje zdravie.

0

Z diskusií v našich facebookových skupinách pod štítkom Vplyv IQOS na zdraví sme po roku zostavili zoznam rôznych možných reakcií na užívanie náplní HEETS v IQOS. IQOS podľa švajčiarskej štúdie produkuje až o 95% menej škodlivín, tá sa ale nezaoberá zdravotnými reakciami. Na úvod je nutné dodať, že ide o subjektívne a odborne nepodložené dojmy používateľov, ktoré sa týkajú jednotiek ľudí a žiadna z reakcií mimo kašľanie sa neprejavuje u všetkých.

 
Ďalšie zaujímavé články a skúsenosti v rubrike Škodlivosť IQOS  

Kašľanie po IQOS

Rozbalíte v očakávaní IQOS, zasuniete HEETS a začnete zahrievať. Tieto prvé kroky má za sebou väčšina čitateľov, rovnako ako záchvat kašľa po prvých potiahnutiach. Teplý dym je pre začiatočníka prekvapením, väčšina poťahuje podobne ako z cigarety, mohutne a s plným nádychom. IQOS je iný. Poťahovať sa musí jemne a dlho, s väčšími pauzami medzi šlukmi a plynule vdychovať, je to len otázka zvyku. Pri tretej náplni šok priedušiek odznie a začnete si užívať nezvyklú chuť.

 

Kašľanie ale úplne nezmizne hneď. Ranný rituál z mohutného odkašliavanie hlienov z cigariet okamžite nahradí menší priebežný kašeľ, pri ktorom sa zrejme úplne čistia pľúca od marasu, usadeného zo spáleného dechtu. Už sme popísali čo vykašliavate, čierne čiastočky sú viditeľné voľným okom.

 

Ako bude kašeľ odznievať, bude sa zlepšovať dýchanie, spoznáte to už po niekoľkých dňoch a radikálne zlepšenie potvrdzujú aj merania na spirometri, v niektorých prípadoch ide podľa lekárov až o výsledky porovnateľné s nefajčiarmi. Ide o najviditeľnejšiu zmenu pri konverzii na IQOS.

 

Sucho v ústach, akné a zhoršenie pokožky

Ďalším faktom pri užívaní IQOS je sucho v ústach a na perách. Teplý dym spôsobuje pocit vysušenie, pery reagujú na styk s ohriatym filtrom. Tento stav nie je nejako zásadne obťažujúci a spravidla trvalý, je jednoducho nutné prijímať dostatok tekutín, čo prospeje celému telu.

 

Najmä ženy si občas sťažujú na návrat akné a celkové zhošenie pokožky. Opäť ide o príznak čistenia organizmu. Isto viete, že cigarety devastujú pleť, vdychované látky vysušujú pokožku, ktorá mimoriadne rýchlo starne. Po konverzii na IQOS sa začne pleť znovu viac mastiť, čo u niektorých žien vedie k vzniku akné. Nič príjemné, ale časom sa stav zrovná do normálu a následne len získavate, tentoraz na kráse v boji s vráskami.

 

Afty a zvýšená citlivosť alebo krvácanie ďasien

Jednotlivci popisujú zvýšenú krvácavosť ďasien pri čistení zubov. IQOS ho nespôsobuje, ale niektoré látky obsiahnuté vo vdychovanej pare ju môžu podporiť. Predovšetkým to teda znamená, že krvácanie začnite riešiť so svojím zubárom, pretože máte tak ako tak problém so zubami. Rovnaká látka môže spôsobovať tiež výskyt áft aj u ľudí, ktorí na nich nikdy predtým netrpeli. Oba príznaky približne do pol roka spravidla zmiznú, ak nie, obráťte sa na svojho lekára.

 

Bolesť hlavy a divný pocit na žalúdku

 
Občas niektorí užívatelia zmieňujú najmä na začiatku bolesť hlavy, v niektorých prípadoch aj žalúdka. Najčastejšie sa zdá, že sa jedná o slabších fajčiarov. Všetky varianty HEETS obsahujú rovnaké množstvo nikotínu, asi 0,5 mg na náplň, čo je takmer o polovicu menej než majú cigarety. Špekulujeme, že vďaka efektívnejšiemu spôsobu inhalácie, kedy väčšina tabaku nezhorí, dostáva telo nikotínu o dosť viac. Nikotín je prudký jed, jeho dráždivosť žalúdka je preukázaná a môže spôsobovať aj motanie hlavy (pamätáme si z prvých cigariet za telocvičňou) alebo bolesti. Riešením je príjem tekutín, prípadne zníženie dávky a nehúliť na prázdny žalúdok. Príznaky pomerne skoro odznejú.

 

Alergické reakcie na pokožke

Zložky obsiahnuté v glyceríne môžu vyvolávať elergické reakcie na pokožke, zvýšenú citlivosť kože, prípadne jemnú vyrážku. Priamo autor sa ako jediný stretol tiež s veľkými červenými škvrnami na bruchu v druhom mesiaci používania, ktoré samovoľne zmizli.

 

Priberanie na váhe

A nakoniec jeden evergreen. Priberáte? Hýbte sa :-) Hoci nikotín preukázateľne zrýchľuje spaľovanie metabolizmu a je overené, že koniec fajčenia spôsobuje krátkodobý prírastok na váhe, IQOSu by sa to týkať nemalo. Ako sme písali vyššie, nikotínu máte dostatok, skôr prebytok.

 

Je ale fakt, že podľa facebooku pomerne veľa ľudí priberá. Riešenie sa píše ľahko, konverziou na IQOS ste neprestali fajčiť, telu už ste síce neskutočne prospeli, ale dotiahnite to do konca a pridajte aj onen neustále spomínaný pohyb. Do mesiaca oceníte, že endorfín vyplavovaný námahou je ešte lepšia droga než nikotín. Už ste sa zbavili rituálu s cigaretou a možno prestanete fajčiť úplne, je to dnes bez námahy, ale to už je iná rozprávka.

Upravit

IQOSmag Youtube

comments powered by Disqus